Napíšu o něm pár řádek jako zkušenost. Hned večer jsem si naskenoval fotky z negativů, které mám z naší předsvatební cesty do Holandska. To bylo, přátelé, v roce 2003.
Měl jsem docela obavy, zda to bude použitelné, protože už mám za sebou různé pokusy o skenování negativů pomocí stolních skenerů, které dopadly naprosto tragicky. Jako každého mě napadlo, že by nebylo špatné mít staré filmy digitalizované, ale nechat si to udělat v obchodě je docela drsně drahé. Chtěl jsem porovnat skenování pomocí toho Tchibo skeneru se skenováním z fotosběrny, ale bohužel jsem nenašel žádný film, u kterého bych měl uložené CD. (Mám obavy, že v nějakém uklízecím záchvatu jsem všechna CD s fotkami shromáždil na jedno místo, aby se snadno našly, a to místo jsem již definitivně zapomněl.)
Příjemné do ruky, displej zobrazuje fotky rychle a pěkně. Posouvá se to ručně. |
Nastavování je snadné - vybírá se jen mezi tím, zda člověk skenuje diapozitiv, barevný negativ nebo černobílý film. Pak se vybírá mezi dvěma rozlišeními skenování: menší rozlišení dělá snímky 2760 x 1840 pixelů, větší 3900 x 2600.
Pokud jde o celkový výsledek, tak nějakou fotografii člověk získá. Oproti vyvolanému snímku je výsledek samozřejmě o hodně horší. Oproti naskenovanému souboru z fotolabu je ale taky myslím o něco horší (ale pamatuju si, že i ty fotolabové skeny bývaly často krutým zklamáním). Asi bych řekl, že nevidím podstatný přínos oproti skenování z vyvolaných fotografií; zvlášť tam, kde na negativu toho moc není.
Následují ukázky použití skeneru Tchibo z naší nizozemské cesty v roce 2003. Ale je potřeba brát v úvahu, že už ty zdrojové snímky na filmu jsou často technicky hodně problematické.
Takže mlýny černobíle. Není chybou skeneru, že foto vypadá jak z r. 1910. Použil jsem nevhodný film s vysokým ISO a všechno bylo přeexponované, takže na negativu téměř nic není. |
Sýr v Alkmaaru |
Kola dělaná pro důstojnou jízdu po městě. |
Žádné komentáře:
Okomentovat