Jestli mě přepadá nad něčím pocit nepřiměřeného luxusu, tak nad tímto. Tady někdo sežene do houfu hlavní výzkumníky o
Habsburcích a nechá každého napsat nějaké téma. A hlavně: ten někdo, kdo to edituje, donutí všechny, aby psali jen k věci, aby zbytečně nevětvili, a dá tomu celkovou promyšlenou koncepci. A to všechno jen, abych já si početl za pár pětek něco nepraktického, ale zábavného.
Zatím jsem si tato zvláštní vydání pořídil třikrát (o sešitu o zániku Říma jsem psal zde, o historii peněz zde). Nemohu samozřejmě vynechat, jak jsem to kupoval: takže poprvé jsem to nekupoval v Praze, protože bohužel je to tu fakt skoro dvakrát dražší. Poprosil jsem p. učitele, by mi to přivezl, když byl přes svátky doma.
Takže očekávání nebyla nízká. Navíc jsem byl opravdu docela napjat, jak to tentokrát dopadne, protože přeci jen člověk je spíš zvyklý na protihabsburáky než na habsburáky.
Nejsem si jistý, jaká je aktuální syntéza českých dějin, co se vypráví ve školách. Co si pamatuju ze své docházky, tak s integrací Habsburků do českého dějinného příběhu to moc slavné nebylo. Ve Spiegelu je osvěžující vidět story té rodiny bez zbytečného utkvívání na jejich zásazích v kotlině. Přeci jen oni působili po dlouhou dobu ve větším měřítku.
Ale Čechy nebyly zase zdaleka vůbec bezvýznamné ani v tom habsburském příběhu. Velevýznamně se připomíná bitva na Moravském poli, díky které se Habsburci vůbec etablovali na nejvyšší politické úrovni. Nepsali tam nic o zradě pánů na Přemyslu Otakarovi, ale psali čistě, že Rudolf to vyhrál taktickou akcí, která se tehdy považovala za nečestnou, ale fungovala: a sice, že někde nechal stranou šedesát mužů (které musel extra shánět, aby se snížili pro takovou fintu), kteří vpadli z boku do nechráněného českého týla a rozhodli bitvu.
Filip IV. s dvorním trpaslíkem. |
Franta Pepa Jednička myje o velikonocích 1910 nohy dvanácti starcům - každoroční velikonoční rituál. |
Střední rakousko-uherský státní znak. |
****
Další články o historických sešitech Spiegelu:
- Germáni - zde.
- Ježíš Nazaretský - zde.
- Konec říše římské - zde.
- Karel Veliký - zde.
- Byzanc - zde.
- Štaufové - zde.
- Třicetiletá válka - zde.
- Dějiny Benátek - zde.
- Němci na východě - zde.
- Peníze - kronika kapitálu - zde.
Žádné komentáře:
Okomentovat