Jako i předchozí sešity Spiegel Geschichte, i Germáni se vydařili a mohu je doporučit. Mnozí přitom považují toto téma za povážlivé. Nedávno jsem znovu listoval knižním rozhovorem p. Peroutky s p. Urzidilem (psal jsem o něm zde), kde p. Peroutka podotýká, že dle jeho názoru k nacionálnímu zfanatizování zvláště mladé německé generace nacismem otevřela dveře nemírná záliba ve starých germánských mýtech a vůbec ve starých germánských věcech.
Pokud já mohu soudit, tak rizika nacionalistických výstřelků si byli autoři dobře vědomi. Více než přehledem dějin Germánů ve starověku a raném středověku je sešit přehledem o dějinách dějepisu o Germánech. Tato metadisciplína má nějaký název, ale teď si ho nevybavuji. O starých germánských kmenech se toho moc neví, zato se toho mnoho ví o jejich využití pro moderní německý nacionalismus.
Pokud jde o můj čtenářský dojem, nemohu si samozřejmě odpustit srovnávání (též trochu našich) germánských předků s našimi slovanskými předky. Sice to byli též divoši, ale přeci jen ve srovnání se Slovany se to nedá srovnat: Germáni měli kontakty po dlouhá staletí s Římem a jsou o nich písemné zápisy, včetně jmen význačných panovníků. Vždyť i náš markomanský vlastenec p. Marobud, jako první jménem známá postava českých (v zemském smyslu) dějin, předběhl p. Sama, jako první postavu našich slovanských dějin, o šest a půl století.
O tom divném uzlu na straně hlavy typickém pro Germány píší antičtí autoři a malovali ho nacionalističtí malíři. Mají ho i vykopané lebky, takže odpovídá skutečnosti. |
- První bylo tažení Kimbrů, Teutonů a Ambronů (kteří všichni se v sešitu bez pochyb řadí ke Germánům, což myslím třeba u našich autorů u těch Kimbrů nebývá tak bez pochyb) více než sto let před n. l.
- Největší story je pak Cherusk Arminius který těsně po přelomu letopočtu sjednotil germánské kmeny a vymlátil několik římských legií v bitvě v Teutonburském lese a asi do značné míry zastavil navždy postup Říma na Rýnu. Arminiův příběh je pro německý národní romantismus klíčový; i ve Spiegel Geschichte už ho čtu asi popáté, prakticky do jakéhokoli tématu ho nějak zamontují.
Malá čepice - nebo velká hlava? P. Džugašviliho jsme měli ještě většího na Letné, ale ten už nestojí. P. Arminius ještě mečem mává a je mezi nejnavštěvovanějšími památkami Německa. |
Době po zániku Západořímské říše jsou věnovány poslední kapitoly:
- Ostrogótskému Theodosiovi, který vládl Itálii.
Ostrogótská orlice - počítám, že inspirovala i současný německý znak. |
- Vandalskému království v Africe.
- Anglům, Sasům a Jutům v Británii.
- Langobardům v Itálii (přes Moravu).
- A konečně Frankům, kteří byli nejschopnější a založili dnešní evropské uspořádání.
Úhledná rekonstrukce germánského obydlí - zapadlo by i do ukázkových bytečků v Ikee. |
Ještě bych si do čtenářského deníčku poznačil, že ve všech dobách a ve všech malých i velkých říších bylo běžné brát rodinné příslušníky jako rukojmí; římský císař od kmenových náčelníků, náčelníci od menších svých šlechticů. Hlavně synové asi často vyrůstali v zajetí - jak bylo klukovi sedm osm let, odvezli ho na druhý konec světa - pokud někdo potřeboval, aby otec byl loyalální. Často pak v tom velkém světě prorazila tato rukojmí takovým způsobem, že o nich víme dodnes. Osobně bych nerad dával syny nějak jako rukojmí.
Jak jsem psal již v úvodu, sešit je pěkný a též politicky korektní - vřele doporučuji.
****
Další články o Germánech:
- o knihách p. Droberjara o p. Marobudovi a Markomanech vůbec - zde a zde.
Další články o historických sešitech Spiegelu:
- Ježíš Nazaretský - zde.
- Konec říše římské - zde.
- Karel Veliký - zde.
- Byzanc - zde.
- Štaufové - zde.
- Třicetiletá válka - zde.
- Habsburkové - zde.
- Dějiny Benátek - zde.
- Němci na východě - zde.
- Peníze - kronika kapitálu - zde.
Žádné komentáře:
Okomentovat