Tušil jsem samozřejmě, že p. Jože Plečnik byl významný slovinský architekt. Ale před návštěvou Ljublaně jsem nevěděl, jak významný. Na nějaké infotabuli jsem myslím viděl informaci ve smyslu, že podobu Ljublaně formoval středověký základ, baroko a p. Plečnik. To znamená, že ve slovinském hlavním městě je p. Plečnik sám v jedné osobě roven celým historickým epochám.
Z příručky jsem pochopil pár základních informací. Pan Plečnik začínal ve Vídni u svého učitele p. Otty Wagnera a tamtéž pracoval na svých prvních realizacích. Následně působil, jak známo, v Praze, kam ho pozval p. Masaryk, aby upravil Hrad a jeho zahrady; v Praze též zanechal (na Vinohradech - u metra Jiřího z Poděbrad) monumentální Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Poté již odchází definitivně do slovinské vlasti, kde se stal profesorem a urbanisticky formoval celý střed Ljublaně a navrhoval řadu významných budov a dalších staveb.
V turistické brožurce se píše, že obecným cílem p. Plečnika bylo přiblížit Ljublaň antickým městům včetně toho, aby dostala středomořský ráz.
p. Jože |
Plečnik zpravidla užíval klasicky navržených prvků jako jsou sloupy, trámy, balustrády, pilastry atd., avšak vždy tak činil osobitým a vysoce originálním způsobem. Jeho návrhy jsou důmyslné, zábavné, někdy zahrnují dokonce erotické podtóny - jiným slovem tedy podvratné.Mrzí mne, že jsem si při procházce Ljublaní nepovšiml žádné podvratnosti nebo dokonce erotičnosti.
Národní a univerzitní knihovna. |
Pracovní stůl p. Jožeho. |
První věta brožury: Dílo architekta Jožeho Plečnika (1872-1957) ovlivnilo tři středoevropská města: Vídeň, Prahu a Ljublaň.
Poslední věta: Architektonický návrh lze vysvětlit jako opakování hlavního konceptu Národní a univerzitní knihovny - schodiště s napříč umístěnou knihovnou, zatímco interiér se zhlédl v japonských šintoistických chrámech.
Goodreads: 80 % (z 1 hodnocení - já:-) )
Žádné komentáře:
Okomentovat