Zmizelé Sudety je katalog ke stejnojmenné výstavě; veškeré texty jsou uvedeny česky i německy, autoři jsou většinou Češi. Můj výtisk Zmizelých Sudet představuje 4. vydání z roku 2006. Podle údajů na webu antikomplex.cz je výstava stále aktivní a putuje. Zdá se, že autoři dále pracují i na knize. V knihkupectvích je aktuálně k dostání 6. (dále doplněné) vydání z roku 2015.
Kniha je založena na obrazovém sdělení osvědčenou metodou "před" a "po". Kolektiv autorů shromáždil staré fotografie krajiny ve vybraných částech českých zemí, které měly do odsunu většinově německé obyvatele. S každým starým snímkem je konfrontována aktuální fotografie stejného místa. Na každé stránce tedy vidíme názorně rozdíl mezi stavem krajiny před odsunem sudetských Němců a zhruba 60 let po něm.
Úvodem bych ocitoval několik statistik o odsunu o novém osídlení:
V roce 1930 žilo v pohraničí celkem 3 707 852 obyvatel, z nichž bylo 1 047 660 české nebo jiné než německé národnosti (28,3 %) a 2 660 192 Němců (71,7 %). [...] 1. května 1945 bydlelo v pohraničí přibližně 3 325 000 obyvatel, z nichž bylo asi 600 000 české nebo jiné než německé národnosti a 2 725 000 Němců. [...] Podle prohlášení ministra zahraničních věcí ze dne 2. 10. 1947 v zahraničním výboru Národního shromáždění bylo z Československa odsunuto 2 256 000 Němců (z toho 1 464 000 do americké a 792 000 do sovětské zóny). Ze Slovenska bylo odsunuto asi 156 000 Němců.
V době od května 1945 do května 1947 tak v celé republice došlo k úbytku obyvatelstva o 32,9 %.
[...]
Vládl zřejmý nedostatek zemědělského obyvatelstva, které mělo přijít z vnitrozemí. Toto zjištění odstartovalo doosidlování pohraničí reemigranty. Z celkového počtu 115 tisíc osob, které přišly do pohraničí z ciziny, byla největší část před 1. květněm 1945 z říše (= z Německa a z Rakouska); šlo přibližně o 40 000 osob; v říškoněmecké armádě sloužilo 6801 osob; v koncentračních táborech bylo vězněno 7714 osob. Nejpočetnější skupinu - 26 908 osob - zahraničních krajanů, kteří přišli do pohraničí, tvořili volyňští Češi. Další, méně početné skupiny přišly z Polska - 7464 osob, z Francie - 5289 reemigrantů, z Bulharska - 5208 osob, z Maďarska - 4076, z Jugoslávie - 3870, z jiných míst bývalého SSSR než z Volyně - 4296.Snímky jsou rozčleněné do 11 kapitol podle jednotlivých regionů, které však nepokrývají veškeré německé kraje. Chybí například Znojemsko či Jihlavsko.
Zastoupeny jsou: Novohradské hory, Šumava, Český les, Chebsko, Krušné hory, Doupovské hory, České středohoří, Krkonoše, Broumovsko, Hrubý Jeseník a Nízký Jeseník. Každá kapitola přináší nejprve dvou- či třístránkové zamyšlení autora, který zpracovával daný region. Následuje kolem 15 až 20 stran fotografií, každá dvojice fotografií na jedné straně. Ke každé fotografii je připojen jeden či dva odstavce s bližším popisem.
Jelení - Krušné hory. |
Proti tomu slezské a severomoravské kraje nesou osobitou velice temnou historii násilné inkvizice.
Osobně se mi nejvíce líbily kapitoly o krajích, ve kterých se pohybuji: Chebsko, Krušné hory a hlavně Doupovské hory. Odnesl jsem si z nich několik turistických tipů.
Srovnání změn konkrétních míst po nějakých 80 či 100 letech je podnětné v mnoha ohledech; věřím, že každého inspiruje k různým směrům přemýšlení.
Bývalé koupaliště v Abertamech. Autoři poznamenávají, že noví obyvatelé jsou možná málo otužilí na koupaliště na hřebenu Krušných hor. |
1. Dnes již zpětně nelze celkem pochybovat o tom, že celý odsun sudetských Němců je jeden náš velký fuckup. Naše schopnosti kolonizovat toto území se ukázaly jako zoufalé; i když je třeba uznat, že výsledek nepadá celý na naši hlavu, protože samozřejmě je též výsledkem zločinů, kterých se účastnili sami naši bývalí němečtí spoluobčané. Pokud bychom jako Češi někdy v budoucnu znova stáli před možností zase někoho odsunout a kolonizovat jeho území, udělali bychom lépe, když bychom poděkovali za nabídku, odmítli ji, sklonili hlavu a pověnovali se spíše kultivaci vlastní zahrádky.
Je pozoruhodné, že když ve zprávách vidíváme infografiky různých současných sociálních problémů v ČR (kriminalita, zadluženost, nezaměstnanost, chudoba, záměrná podpora politiků škodících ostatním), neuvěřitelně často se jejich epicentra shodují s územím, odkud byli před třemi čtvrtinami století odsunuti sudetští Němci.
2. Obrázky staré idyly s početnými obyvateli vesnic a výčty všech hostinců a řemesel, které se tam uživily, samozřejmě ukazují i trvající trend stěhování lidí z vesnic do měst, který existuje nezávisle na etnických čistkách.
3. Centrálně plánovaná ekonomika ruského stylu naší krajině nesvědčí. Řada moderních stavebních a urbanistických zásahů (od gigantických po miniaturní) ukazuje značnou míru idiocie a bezohlednosti: můžeme se tázat, nakolik jde o věc určitého režimu a nakolik o věc národní povahy, která odolává celkem bez velkých změn všem režimům a přetváří si je k vlastnímu obrazu. Velký zlom totiž člověk pozoruje i při přechodu hranice do bývalé NDR, která měla za studené války podobný režim.
Při čtení jsem se podivil, že se osudem Sudet tak málo zabýváme. Dle mého názoru máme v oblasti humanitních oborů, které se zabývají českou společností, těžko nějaké jiné téma, které volá po zpracování (a zpracovávání) se srovnatelnou silou a které otevírá srovnatelně silná a vděčná témata.
Tuto výjimečnou publikaci mohu jistě doporučit.
První věta knihy: Vážení a milí čtenáři, Zmizelé Sudety k našemu překvapení stále žijí.
Poslední věta: Stavebníkem byl asi hornický podnikatel Vavřinec Eder ze Štiavnice, který v Janovicích sídlil.
Databáze knih: 93 % (ze 16 hodnocení)
Goodreads: 80 % (z 5 hodnocení)
Žádné komentáře:
Okomentovat