U příležitosti bankovní krize vyšel díl Peníze - kronika kapitálu. Oproti tomu zániku Říma to je celkově mnohem méně zábavné. Hlavně tedy je to depresivní, protože ta kronika kapitálu je kronika podvodů, korupce a krachů. Takže moc snadno se to nečetlo.
Ale nakonec jsem to přečetl, i když to trochu trvalo.
Nějaké perličky tu vypisovat nebudu, jsem znaven. Učinil jsem si z toho den závěr, že hodně velké peníze hodně rychle se většinou dělají na úkor a za pomoci státu. Už finančníci Fuggerové půjčovali císaři a za to měli monopol na koupi stříbra z dolů za pevnou cenu, která byla podstatně pod tržní, za kterou to prodávali dál.
Jeden díl je věnován i finančním poměrům Karla Marxe, jakožto slavného teoretika kapitálu. Ne překvapivě jeho praktické osobní poměry moc neodpovídaly teoretickému rozletu. Na univerzitě roztočil bohatou apanáž od rodičů, alespoň velkoryse s partičkou. Když měl vlastní rodinu, tak už moc neměl co roztáčet, zejména v Londýně, a především pravidelně pumpoval Bedřicha E. Měl smůlu, že jeho dílo Kapitál jednak se mu nedařilo dopsat a jednak osobně nepobral moc autorských honorářů za jeho prodej, který se rozjel až později. Navíc teoretizoval o kapitálu, ale s penězi neuměl: když k nějakým přišli, tak je zase hned rozfrcali za předražený luxus.
Lichvář a ďábel. |
Ale stejně je to od toho vydavatele pěkné, že takovéto důkladné čtení vydává. Docela jsem mrkal v Drážďanech, když jsem se stavil v trafice, že na téma peněz měl zvláštní sešit i konkurenční Stern.
****
Další články o historických sešitech Spiegelu:
- Germáni - zde.
- Ježíš Nazaretský - zde.
- Konec říše římské - zde.
- Karel Veliký - zde.
- Byzanc - zde.
- Štaufové - zde.
- Třicetiletá válka - zde.
- Habsburkové - zde.
- Dějiny Benátek - zde.
- Němci na východě - zde.
Žádné komentáře:
Okomentovat