Rovnou říkám, že dnešní post beru opravdu jen jako poznámku do deníčku, že jsem tuto knihu přečetl. Jen těžko bych se pokoušel nějak recenzně popasovat s evidentně přelomovou prací žánru, v němž se vůbec neorientuji.
Nádherná kniha má jako doslov krátkou studii Muž, který způsobil revoluci v komiksu (od p. Daniela Pizzoliho), která na příkladech konkrétních panelů vysvětluje mistrovství autora.
V 70. letech vycházel ve Francii časopis specializovaný na sci-fi komiks s názvem Métal hurlant. P. Moebius v něm publikoval své inovativní práce: v r. 1975 Arzach a v l. 1976-1979 Hermetickou garáž.
Skupina tvůrců, co níž náležel i p. Moebius, vycházela z kulturního převratu roku 1968 a vůbec z let šedesátých.
První příběh s názvem Arzach je už na první pohled úžasný tím, že je kompletně beze slov. P. Moebius měl dokonale zvládnuté řemeslo - a to ještě v době před digitalizací, takže neměl k dispozici možnost kopírovat jednoduše třeba pozadí jednotlivých panelů a upravovat je.
Mýtický hrad na skále s pěknou nahotinkou uvnitř - sexuální revoluce r. 1968 budiž pochválena! :-) (obrázek ze stránek vydavatele - zde) |
Arzach má moc krásné obrázky. A co teprv, když jsem si v doslovu přečetl, jaké kompoziční principy za nimi vězí! (zdroj - stránky vydavatele zde) |
Druhou polovinu knihy tvoří seriál Hermetická garáž, což je absurdní a prý improvizovaný akční sci-fi metapříběh, který v sobě zahrnuje různé konvenční motivy žánru, které jsou však poskládány dosti svévolně. Vzdáleně (... velice vzdáleně...) mi ta metoda připomněla třeba poctu žánru krváku v Krvavém románu p. Váchala.
Zatímco první komiks Arzach mě okouzlil a kdykoliv bych si ho prohlédl rád znovu, u Hermetické garáže si nejsem tak jist.
Hermetická garáž je celá v černobílé kresbě a je prý plná kulturních odkazů, z nichž jsem žádný nepoznal. Nevadilo to však, jsou tam ponechány jako odměna pro esoterický kroužek. (zdroj - stránky vydavatele zde). |
Závěr laboratorních prací: tato dvojkniha mě skutečně zaujala. Její četba vyžaduje plné soustředění na grafickou stránku věci, která má vážné umělecké ambice, a současně přemýšlení nad tajemným příběhem.
První věta knihy (přichází na str. 46 :-) ): Harzach.
Poslední věta: A to je jen několik z mnoha důvodů, které z Arzacha a Hermetické garáže činí nepopiratelná mistrovská díla devátého umění.
Goodreads: 93 % (ze 3 hodnocení)
Databáze knih: 91 % (ze 7 hodnocení)
Na nějaký komiks od pana autora se chystám již delší dobu. Uvažovala jsem dokonce i o koupi, ale jsou to poměrně nákladné publikace, tak si spíš zajdu do knihovny, aby mi to tam sehnali a pokud budu spokojená, teprve pak do publikace zainvestuji.
OdpovědětVymazatJinak ty ilustrace jsou fakt úžasné. A velmi Vás chválím, že jste se pustil do žánru, který Vám vůbec není blízký, taky bych to asi měla začít dělat. Ale on do toho člověk patrně časem "dospěje", že? :)
Hola, díky za komentík:-)
VymazatU komiksů to mám tak, že mi jsou sympatické jako čtenáři, ale stydím se o nich něco psát, protože si je jen občas prohlížím a nemám ani ambici vědět o tom žánru něco víc.
Takže když už mi leží v knihovně nádherná nová kniha, tak není potřeba velkého mentálního přemáhání, si tu knihu přečíst:-)
Do nesympatických žánrů se ve skutečnosti v četbě vůbec nenutím.
Koukám, že Arzach mají u nás v knihovně (ne tohle vydání). Asi si to při příští návštěvě půjčím, vypadá to dobře. Obrázky jsou lákavé. Díky za inspiraci.
OdpovědětVymazatS panem Moebiem mám zkušenosti jen s "Šílená ze Sacré-Coeur" (a byl by to asi dlouhý koment, kdybych měl napsat, co si o tom myslím. :-))
Díky za koment - Arzach je fakt dobře strávených pár desítek minut!
Vymazat